Ana Sayfaİçecek Tarifleri

Yeşil Çay EN İYİ NASIL YAPILIR ?

 

Yeşil çay, sudan sonra en iyi içecek olabilecek seviyede yararlıdır. Bu geleneksel Çin tıbbı sağlığınız açısından çok faydalıdır. Kardiyovasküler veya nörodejeneratif hastalıklar, obezite, diyabet, cilt hastalıkları, böbrek hastalığı veya kanser olsun, yeşil çaydaki antioksidanlar, hepsiyle savaşabilir.

Ama sorun şu ki, çoğumuz yeşil çay hazırlamak için doğru yolu bilmiyoruz. Ve eğer doğru bir şekilde hazırlamıyorsanız, herhangi bir sağlık yararı sağlamayacak ve sadece acı bir çay içmiş olacaksınız. Yani, yeşil çay hazırlama yöntemini anlamanız ve ustalaştırmanız önemlidir. Yeşil çayın nasıl yapılacağını öğrenmek için okuyunuz, bu da vücudunuzu gençleştirecek ve temizleyecektir. Ama önce sizlere yeşil çayı hakkında biraz bilgi vermeye çalışacağım.

Yeşil Çay Nedir?

Çin’de yeşil çay içme nasıl başladı. Efsaneye göre, Çin İmparatoru Shannong tarafından, M.Ö 2737’de birkaç çay ağacı yaprağı kaynar suya düştüğü zaman keşfedilmiştir. Daha sonra, Çinli rahipler lezzeti ve ferahlatıcı etkisi için yeşil çay içmeye başladı ve meditasyon yapmalarına yardımcı oldu. Hindistan’a ve Budizmi yaymak için başka yerlere sık sık seyahat ederlerdi ve çay yapraklarını yanlarında götürüyorlardı. Daha sonra ise yeşil çay popülerlik kazanmıştı.

Yeşil çay veya Camellia sinensis antioksidanlar açısından zengin olan fermente olmayan bir çaydır. Yeşil çay, siyah çay ve oolong çayı hepsi aynı bitkiden gelse de, Camellia sinensis, yeşil çay yaprakları farklı şekilde alınmalıdır. Çay toplayıcıları, apex’ten taze yaprakları almalıdır.

Yeşil çay hazırlama, evde yaptığımız siyah çayınkinden farklıdır. Bazı basit adımları izlemelisiniz. Yeşil çay yaparken, çay yaprakları 90 ° C’nin üzerinde suya batırılırsa, çayın acılaşacağını unutmayın. Yani, çok sıcak olmayan suya koyun. İşte yeşil çay demleme yaprakları ile ilgili adımlar.

  1. Bir çay kaşığı yeşil çay yaprağı alın. Bir fincan yeşil çaydan fazlasını yapmak istiyorsanız, her fincan için 1 çay kaşığı yeşil çay yaprağı alın. Bu yüzden 4 bardak yeşil çay için 4 çay kaşığı yeşil çay yaprağı yeterli olacaktır.
  2. Şimdi, çay yapraklarını süzgeç / elek içinde alın ve bir kenara bırakın.
  3. Şimdi paslanmaz çelik bir tencereye koyun ve suyu kaynatın. Bunun yerine bir çaydanlık kullanmak isterseniz devam edin. Yeşil çay için ideal sıcaklık 80 ° C ila 85 ° C’dir, bu nedenle kaynatılmadığından emin olmak için suya dikkat edin. Yine de kaynamaya başlarsa, ısıyı kapatın ve biraz soğumaya bırakın (30-45 saniye arası).
  4. Şimdi, elek / süzgeci bardak veya kupa üzerine yerleştirin.
  5. Daha sonra, sıcak suyu bardağın içine dökün ve çayın 3 dakika bekletin. Bu çok dikkatli olmamız gereken adım. Tadını kontrol etmek için çay kaşı ile tadına bakmanızı tavsiye ederim.
  6. Balı karıştırın ve birkaç saniye boyunca içeceği soğumaya bırakın. Yeşil çayın tadını çıkarın.

AFİYET OLSUN

Bir cevap yazın