UncategorizedYemek Tarifleri

TAYLAN USULÜ TAVUK TARİFİ

Merhaba, bugün otantik Tayland mutfağının eşsiz lezzetlerinden biri olan KHAO MAN GAİ tarifini sizlere sunacağız. Hazırlanışı kolay olan bu lezzetli yemeği mutlaka denemenizi öneririz. Bu tarif çok kolay olsa da birkaç saatinizi alabilir. Bu eşsiz lezzet için harcadığımız zamana değecek tat da bir yemek hazırlayacağız. Şimdi sizlere adım adım bu tarifi anlatmaya başlayalım.

Bu tarifin 5 kısmı vardır:

 1. Tavuk
 2. Pirinç
 3. Çorba
 4. Sos
 5. Tayland tarzında servis yapmak

Başlayalım…

Birinci adımda tavuğumuzu hazırlıyoruz. 1 adet tavuk 4 kişi için yeterlidir.

Tencereye, kaç adet tavuk pişirecekseniz ona göre göz kararı su koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Burada önemli olan su kaynadıktan sonra tavuğumuzu eklemek olacaktır. Kaynayan suya yarım tatlı kaşığı tuzu erittikten sonra tavuğumuzu ilave edip yaklaşık 45 dakika haşlıyoruz.

Tavuk haşlanırken 1 bardak pirinci üzerine biraz su ekleyerek ıslıyoruz.

Tavuğumuz hazır olunca ayrı bir kaba almamız gerekiyor, tavuk suyunu iki ayrı faktörde değerlendireceğiz.

Haşlanan tavuk suyundan 1,5-2 bardak kadar ıslanan pirinci içerisine aktarıyoruz ve 5 adet sarımsağı küçük olacak şekilde (mutfak robotuyla çekebilirsiniz) doğruyoruz. Ardından sarımsağı bitkisel yağda kızartıyoruz ve pişmemiş pirincin içerisine tavuk suyu ile birlikte karıştırıp ocağa alıyoruz.

Tavuk suyunun geri kalan kısmını çorba için kullanacağız. 1 adet doğranan kabağı kaynayan tavuk suyunun içerisine ekliyoruz ve 10-15 dakika pişiriyoruz, hazır olan çorbamızın içerisine biraz maydanoz koyup dinlendirmeye bırakıyoruz.

Şimdi sıra sonuna geldi, sosu için blender içerisine 30 gr zencefil, bir tutam maydanoz, 15 adet küçük biber (süs biberi), 3 yemek kaşığı soya sosu, 1 yemek kaşığı şeker, 3 yemek kaşığı soya fasulyesi sosu, şimdi bunları blender da çekiyoruz ve bir tencereye alarak birkaç saniye kaynatıyoruz. KHAO MAN GAİ yemeğimizin sosu hazır.

Artık yemeğimiz hazır olduğuna göre servis yapmaya başlaya biliriz. Pirinci bir kasenin içine koyarak şekil veriyoruz ve üzerine tavuk etimizi koyuyoruz, yanına hazırladığımız muhteşem sosuyla birlikte servisimizi tamamlıyoruz. KHAO MAN GAİ yapmak işte bu kadar kolaydır.

Malzemeler;

 1. 1 adet tavuk
 2. Tuz
 3. 1 bardak pirinç
 4. Sarımsak
 5. Yağ
 6. 1 adet kabak
 7. 15 adet küçük Biber
 8. 30gr zencefil
 9. Bir tutam maydanoz
 10. Soya sosu
 11. Soya fasulyesi sosu
 12. Şeker
 13. Sirke
 14. Bitkisel yağ

AFİYET OLSUN….

1 Yorum

Bir cevap yazın