İçecek Tarifleri

IHLAMUR ÇAYI NASIL YAPILIR-IHLAMUR AĞACI HAKKINDA BİLGİLER

IHLAMUR ÇAYI NASIL YAPILIR.

Ihlamur çayı nasıl yapılır?

Yöntem 1:

Bir bardak su kaynatın.

Kaynamış suya bir tatlı kaşığı kuru ıhlamur çiçeği  ekleyin.

Bir dakika sonra kapatın.

Ihlamur çiçeği tozu yaklaşık 15 dakika dinlenmeye bırakın.

Bir çay süzgeci kullanarak süzün.

Tercihe göre bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsin.

IHLAMUR AĞACI GENEL BİLGİLER

Eğer Avrupa veya Kuzey Amerika’da yaşıyorsanız, büyük ihtimalle bu hızlı büyüyen yaprak döken ağaçlara rastlıyorsunuzdur, çünkü bu bölgelerin ılıman iklimlerine özgüdür.

İlk olarak, T. platyphyllos , 40 metre yüksekliğe (yaklaşık 130 feet) ulaşabilir. Kabuk yumuşak ve koyu gri, küçük dallar ise kırmızımsı-yeşil renktedir.

Koyu yeşil yaprakları geniş, 6 ila 9 cm (2.4 ila 3.5 inç) uzunluğunda, kalp şeklinde ve tırtıklı kenarlıdır. Bu ağaç haziran başında canlanmaya başlıyor.

Gelince T. cordata , daha küçük yapraklar (3-8cm veya uzun 1-3in) ile (65-125 feet) yüksek 20-38 metreye kadar büyür. Çiçeklenme en geç Temmuz ayında görülmeye başlanır.

Ihlamur ağacının çiçekleri bitkinin en değerli kısmı. Küçük, sarımsı beyaz ve çok hoş bir kokuya sahipler. Kurutulduğunda hafif tatlı ve biraz yapışkan.

Son olarak, ıhlamur ağaçları, çiçek gibi küçük ve yuvarlak çiçekleri krem ​​rengi, tatlı ve aynı zamanda yapışkan gibi.

“KRALLARIN NEKTARI”

Ihlamur infüzyonları , güçlü sağlık yararları nedeniyle eski zamanlardan beri “kralların nektarı” olarak adlandırılmaktadır .

Başağrıları tedavi etmekten, sindirim bozukluklarından sinir sistemini yatıştırmaya kadar, bu hafif sedatif, Yerli Amerikalılar tarafından Orta Yaşlı Avrupalılar tarafından olduğu gibi sağlığı iyileştirmek için kullanıldı.

Çok geçmeden 2. Dünya Savaşı askerlerinin bu çayı sakinleştirmek için içtikleri söylendi. Bunun doğru olup olmadığı bilinmese de, ıhlamur fabrikası bugün hala çok beğeniliyor.

İlkbaharda şehir sokaklarımızı harika kokularla doldururlar. Genç yapraklar salatalarda veya çorba veya güveçte kalınlaştırılır.

Çiçekler, hoş kokuları için şaraplara dönüştürülür ve cilt bakım ürünlerinde kullanılır.

Ihlamur çayı nasıl yapılır?

Yöntem 2:

3 bardak suyu 1 adet kabuk tarçın ile kaynatın.

Kaynamış suya bir tatlı kaşığı kuru ıhlamur çiçeği ekleyin.

Bir dakika sonra kapatın.

Ihlamur çiçeği tozu yaklaşık 15 dakika dinlenmeye bırakın.

Bir çay süzgeci kullanarak süzün.

Çayı tercihinize göre sıcak, ılık veya soğuk olarak tüketebilirsiniz. Ihlamur çayı poşetleri de piyasada mevcuttur ve bunları çay hazırlamak için kullanabilirsiniz. Ayrıca biraz tatlı hale getirmek için biraz bal ekleyebilirsin.

 

Bir cevap yazın