BlogUncategorized

AKVARYUM NASIL KURULUR PRATİK BİLGİLER.

Bir akvaryum kurmak istiyorsanız ilk önce yapmanız gereken hangi tür balık besleyeceğinize karar vermektir. Balıkların türleri ve boyutları farklılık gösterdiğinden ötürü akvaryumunuzun boyutu da beslemek isteğiniz canlılara göre değişkenlik gösterecektir.

Akvaryum ölçülerini belirlediğimiz balık türüne göre ayarlamalı ve iç dizaynı doğal yaşadığı ortama mümkün olduğunca benzeterek yapmalıyız.

Malzemeler;

 1. Akvaryum ( eğer kendiniz yapmayı düşünüyorsanız kesinlikle akvaryum silikonu kullanmaya özen gösterin )
 2. Filtre
 3. Taban için kum
 4. Isıtıcı
 5. Aydınlatma için armatür
 6. Fileli akvaryum kepçesi
 7. Cam sileceği
 8. Dip süpürgesi
 9. Balık yemi
 10. Hava motorları
 11. Isı ölçmek için dereceler.

Aşağıdaki örnek kurulumlara bakarak kendi istediğiniz bir akvaryumu kolaylıkla kurabilirsiniz.

Malawiler kumu eşeleyen, kumla oynayan türlerdir, bu yüzden sizlere tavsiyem midye kırığı yahut silis kum kullanmanız yönündedir.

Malawi türleri kayalık alanlarda yaşar ve bitkileri pek sevmezler, bol saklanma alanı kayalık yapmalısınız, dikkat edilmesi gereken nokta kayaların sivri olmamasıdır.

Tanganyika Gölü’nde yaşayan balıkların boyutlar 5 cm-35 cm arasında değişmektedir. Seçimini, Tanganika cichlidleri üzerine yapacak hobiciler için , bulundurmaları gereken akvaryum büyüklüğü 200 litreden az olmamalıdır. Akvaryum kurulumunda, tüm cichlidler için saklanacakları, kayalardan ve dekorlardan oluşturulmuş alanlar ve mağaralar yer almalıdır.

 

Bitkili akvaryum ise çok teferruatlı ve zordur. İleri seviye hobicilerin büyük uğraşlar vererek kurdukları akvaryumlar kimi zaman hüsran ile sonuçlanabilir.  Bu konu için ayrı bir makale yazmak gerekir çünkü çok uzun ve karmaşıktır.

Bir cevap yazın